Slovenské múzeum máp v Kynceľovej pri Banskej Bystrici s hrdosťou oznamuje otvorenie svojej 7. tematickej výstavy s názvom „Slovenskí kartografi v Uhorsku“, ktorá odhalí fascinujúcu históriu a bohaté kartografické dedičstvo Slovenska.
Návštevníci sa budú môcť ponoriť do sveta historickej kartografie prostredníctvom originálnych mapových diel našich najvýznamnejších kartografov. Medzi najväčšie lákadlá patria unikátne originály, ktoré ilustrujú precíznosť, technickú dokonalosť a umelecké cítenie slovenských majstrov mapovania.


Výnimočné exponáty
- Generálna mapa kráľovstva uhorského (1806) od Jána Lipského, ktorá pozostáva z dvanástich precízne kolorovaných listov. Tento ikonický klenot historickej kartografie si návštevníci môžu prezrieť vďaka predľaženiu jeho vystavenia.
- Zriedkavá kópia Lipského mapy od Edmunda von Zuccheriho z roku 1851, vydaná vo Viedni.
- Mapy Samuela Mikovíniho, zakladateľa modernej kartografie na Slovensku, zobrazujúce detailné stolice Liptovské, Bratislavské, Turčianske, Zvolenské a Novohradské z polovice 18. storočia.
- Mapa Gemerskej stolice a jaskynného systému Aggtelek od Ladislava Bohuslava Bartolomeidesa, vytvorená v Levoči v rokoch 1806 až 1808.
- Povrchová mapa banskoštiavnického rudného revíru od Matthiasa Zipsera z roku 1747, spájajúca kartografiu s baníckou tradíciou Slovenska.
- Litografické mapy žúp z prelomu 19. a 20. storočia od Ignáca Háčka, zachytávajúce detailné administratívne členenie Slovenska v období Rakúsko-Uhorska.

Prečo prísť na výstavu?
Výstava predstavuje neopakovateľnú príležitosť obdivovať historické mapy nielen ako nástroje geografie, ale aj ako umelecké diela, ktoré odrážajú dobový pohľad na krajinu. Každý exponát v sebe nesie jedinečný príbeh, ktorý spája históriu, vedu a umenie.
Súčasťou programu sú aj vzdelávacie aktivity pre žiakov základných a stredných škôl, ktoré pomáhajú mladším generáciám lepšie pochopiť dôležitosť kartografie v minulosti aj dnes.
Praktické informácie
Výstava prebieha od 6. februára v priestoroch Slovenského múzea máp. Výstava bude prístupná verejnosti až do konca roka 2025.
Tešíme sa na vašu návštevu a na to, že spoločne objavíme bohatstvo slovenského kartografického dedičstva!