Agrippova mapa: Prvá rímska mapa sveta

20 novembra, 2024

Škola kartografie, Staré mapy, Zaujímavosti

Agrippova mapa, známa aj ako „Orbis Terrarum“, je jedným z najfascinujúcejších kartografických diel starovekého sveta. Vytvorená v 1. storočí po Kristovi za vlády cisára Augusta, je považovaná za prvý známy pokus o komplexné geografické znázornenie celej Rímskej ríše a okolitých území. Aj keď originál mapy sa nezachoval, jej dedičstvo výrazne ovplyvnilo ďalší vývoj kartografie.

Kto bol Marcus Vipsanius Agrippa?

Marcus Vipsanius Agrippa, blízky priateľ a poradca cisára Augusta, bol významný vojvodca, staviteľ a správca. Ako vášnivý geograf a cestovateľ zhromažďoval informácie o rímskych územiach počas svojich vojenských a správnych povinností. Jeho dielo, ktoré vzniklo na základe dôkladných meraní a správ zozbieraných po celej ríši, sa stalo základom pre zostavenie mapy.

Orbis Terrarum: Rozsah a význam

Agrippova mapa mala znázorňovať Rímsku ríšu ako centrum sveta, obklopené „barbarskými“ územiami. Mapa bola súčasťou veľkého verejného projektu a bola vystavená na Porticus Vipsania, špeciálne postavenom priestore v Ríme. Slúžila nielen na orientáciu, ale aj ako propaganda rímskej moci a civilizačného vplyvu.

Jej obsah vychádzal z precíznych údajov o vzdialenostiach medzi mestami, dĺžke ciest a geografických útvaroch. Aj keď mala viac symbolický ako vedecký charakter, položila základy pre budúce kartografické diela.

Stratený originál a jeho vplyv

Samotná mapa sa nezachovala, no jej popisy a princípy sa preniesli do diel neskorších autorov, ako boli Plínius starší a Strabo. Agrippove údaje ovplyvnili stredoveké mappa mundi a dokonca aj renesančných kartografov, ktorí sa inšpirovali antickými zdrojmi.Avšak Tabula Peutingeriana alebo Peutingerova mapa je jediná dochovaná stredoveká kópia stratenej rímskej mapy, ktorá zobrazuje takmer celú Rímsku ríšu, Stredný Východ a Indiu a asi kúsok Číny.

Miesto, kde sa otočila Alexandrova výprava a za Himalájami Čína
sploštenie morí, hore je Čierne more, nižšie Marmarské s Konštantínopolom na pobreží, Egejské more a ostrov Kréta a menšie egejské ostrovy
India a Srí Lanka (Taprobane)

Agrippa a moderné mapovanie

Agrippova mapa je dôkazom snahy ľudí chápať svet ako celok, spojiť ho do jedného obrazu a zdôrazniť význam centralizácie moci a kultúry. Aj keď nám moderné technológie umožňujú zobraziť svet s nepredstaviteľnou presnosťou, diela ako Agrippova mapa nám pripomínajú korene kartografie a jej nenahraditeľnú úlohu v dejinách civilizácie.

Návšteva Slovenského múzea máp ponúka možnosť dozvedieť sa viac o starovekej kartografii a jej vývoji až po dnešok. História máp, ako je tá Agrippova, nás učí, že mapa nie je len nástrojom orientácie, ale aj zrkadlom doby, ktorá ju vytvorila.

Príďte objaviť, ako staroveké mapy formovali náš pohľad na svet!

Čierny les a Alamannia (dnešné Nemecko)