Naším cieľom je váš zážitok

Jediné zážitkové múzeum máp na Slovensku

Čo vás čaká?

Model krajiny s rozšírenou realitou

Zábavná kartografia

Ako vzniká maľovaná mapa

Trochu histórie

Čo je to geodézia a čo robí geodet?

Je Zemeguľa skutočne guľa?

Model krajiny s rozšírenou realitou

Nie je pieskovisko ako pieskovisko. Toto si zamilujete na prvý pohľad. Vybudujte si krajinu vlastnými rukami, vytvorte pohoria a doliny a v okamihu ju premodelujte na rovinu, alebo dolinu premeňte na koryto rieky. Fantázii sa medze nekladú! Viete čo sú to vrstevnice, hĺbnice a hypsometria? Ak nie, na tomto modeli to úplne pochopíte.

Zábavná kartografia

Spoločne nazrieme na krajinu, ktorú sme pre vás špeciálne pre mapovanie vytvorili. Aby ste sa dozvedeli, ako celá cesta mapy začína, všetko si krok po kroku ukážeme. Sami budete hravou formou vytvárať mapu našej modelovej krajiny. A to ručnou formou, ako sa to robilo v minulosti, aj v počítači, ako sa to robí dnes.

Ako vzniká maľovaná mapa?

Maľovaná mapa je špeciálne umelecké dielo. Maliar ručne vykresľuje každý objekt, každú cestičku, každý kopec a vlastne všetko, čo sa v krajine nachádza. Krajina je zachytená v perspektíve, ktorá je ľahko čitateľná aj človeku, ktorý bežnú mapu nedokáže čítať. Dozviete sa, ako maliar postupuje a aké sú jednotlivé fázy výroby maľovanej mapy.

 

Trochu histórie

​Aké by to bolo múzeum bez dejín kartografie a starých máp? Pozrieme si vývoj máp vo svete, ale samozrejme aj u nás na Slovensku. Nájdete tu aj niekoľko skutočne unikátnych máp

Čo je to geodézia a čo robí geodet?

Určite ste už videli geodeta, ktorý niekde v teréne pozerá to zvláštneho prístroja na trojnožke, alebo stojí so zvláštnou tyčou v poli. Geodet je zememerač, človek ktorý meria zem a v našom múzeu pochopíte aká je jeho práca dôležitá pre vznik mapy.

Je Zemeguľa skutočne guľa?

Chcete sa dozvedieť odpoveď na túto otázku? Viete aké sú v skutočnosti veľké štáty, ktoré sú na glóbuse od rovníka ďalej smerom k pólom? Všetko sa dozviete, všetko vám vysvetlíme. Tešíme sa na vás!

Galéria

Čo môžete vidieť v našom múzeu

Rezervujte si vašu objavovateľskú expedíciu k mapám!

Pin It on Pinterest

Share This