Audiokniha o slovenských hradoch a zámkoch pre seniorov

22 decembra, 2020

Zaujímavosti

Kolektív vydavateľstva vytvoril audioknihu pre seniorov. Darovali ju do domovov dôchodcov vo forme DVD nosičov.

Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska je v poradí druhou leteckou fotoknihou autora a leteckého fotografa Milana Paprčku. „Pri lete nad malebnou slovenskou krajinou sa po väčšine vynímajú už z diaľky a lákajú letca tak, ako ostrovy v mori lákajú moreplavca. Oblietať okolo nich a obdivovať ich zhora je krásny pocit, ktorý chcem dopriať aj ostatným. Za sedem rokov lietania a stovák hodín vo vzduchu som si málokedy zabudol fotoaparát na zemi. Zopár záberov sa podarilo a tak som ich zrhnul do tejto knihy, aby si mohli aj ostatní vychutnať pohľad na slovenské hrady aký sa naskytne len pilotom či vtákom vznášajúcich sa nad našou krajinou,“ hovorí Paprčka.

V knihe čitateľ nájde viac než 50 slovenských hradov, zámkov a zrúcanín. Ku každému objektu sa vzťahuje povesť, ktorá je aj v anglickom jazyku.

„Myšlienka pre vytvorenie audioknihy vznikla pravdupovediac spontánne. Keď sme sa s kolegami rozprávali, akým spôsobom by sme mohli potešiť starších obyvateľov v seniorských zariadeniach, rozhodli sme sa vytvoriť audioknihu, nakoľko majú niektorí horší zrak a tak si knihu nemôžu podrobne prezrieť či prečítať si,“ spresňuje autor knihy Milan Paprčka.

Audioknihu nahovorili ľudia na rôznych pozíciách. Samotný autor knihy, kurátorka Slovenského múzea máp, personálna riaditeľka, regionálny projektový manažér, koordinátori projektov, grafici, manažér financií či technický riaditeľ. „Po prvý raz som nahrávala ukážky audioknihy a nesmierne ma to bavilo. Nielenže som priložila ruku k spoločnému dielu, ale som si pri tom oddýchla a prečítala si povesti pre mňa neznámych hradov či zrúcanín, o ktorých som doposiaľ nepočula. Už teraz sa teším na druhé vydanie,“ hovorí kurátorka Slovenského múzea máp, Andrea Farkašová.

Nahovorené slovenské povesti o hradoch a zámkoch sú rozdelené do siedmich dielov. Tak si môže poslucháč vypočuť každý deň iný diel. Audioknihu si môže vypočuť ktokoľvek na youtube kanáli:

Online listovač knihy: