Čo majú spoločné pneumatiky s reštauráciami?

16 septembra, 2020

Zaujímavosti

Lídri vo výrobe pneumatík
V roku 1832 otvorila francúzska firma prvú fabriku na výrobu pneumatík pod názvom Clermont-Ferrand. Svoje dnešné meno Michelin získala až v roku 1889. Brat Edóuarda Michelina, Michel Michelin sa zaslúžil o to, že pneumatiky na bicykloch sa nemusia na kolesá prilepovať, ale zapadajú do rámu.
„Bibendum“ alebo skôr pod prezývkou „The Michelin Man“ aj dnes poznáme maskota úspešnej spoločnosti, ktorá je lídrom vo výrobe pneumatík.

Udeľovanie Michelinskych hviezd v gastronómii
1900 bratia Michelinovci vytvorili „červenú knižku“na základe ktorej už viac ako storočie hľadajú milovníci gastronómie tie najlepšie reštaurácie na svete. Používa hodnotiaci systém troch hviezd.
Okrem Red Guide existuje aj Green Guide, ktorá recenzuje turistiku, atrakcie, zážitkové destinácie. V 50. rokoch pridali ešte jedno hodnotenie, a tak Bib Gourmand hodnotí reštaurácie, ktoré ponúkajú výborné jedlo za priaznivú cenu.

Pneumatiky a gastronómia sú úzko prepojené
Červená príručka Michelin´s Guide, ktorú sme mohli držať v rukách, je vlastne kampaň na používanie pneumatík.
Začiatkom 20. storočia bolo jednak málo áut a tiež málo kvalitných ciest. Tak bolo potrebné majiteľov vozidiel motivovať drať pneumatiky. Systém Michelinských hviezd je totiž odvodený od toho, ako ďaleko sa vám oplatí za gastro zážitkom cestovať.
*Jedna hviezda znamená, že v reštaurácii sa oplatí zastaviť počas vašej cesty.
**Dve hviezdy znamenajú, že reštaurácia je hodná zachádzky z vašej vytýčenej trasy.
***Tri hviezdy získa reštaurácia, ktorá je hodná samostatného výletu len pre jej jedlo.