Hodvábna cesta viedla až do Radvane

15 júla, 2018

Novinky

Banská Bystrica a jej blízke okolie okrem Slovenského múzea máp ponúka niekoľko ďalších zaujímavých múzeí, ktoré sa oplatí navštíviť. Nielen pre ich bohaté zbierky a pútavé expozície, ale aj podujatia, ktoré ponúkajú.

Medzi najnavštevovanejšie patria určite Cestovateľské utorky v prírodovednej expozícii Stredoslovenského múzea . Tá sídli v krásnom Tihányiovskom kaštieli na sídlisku Radvaň. Pod jeho strechou sa návštevníci môžu počas celého roka každý prvý utorok v mesiaci stretnúť s cestovateľmi, ktorí im rozprávajú svoje príbehy, ilustrované premietanými fotografiami či videami z potuliek po najrôznejších častiach našej planéty.

Aktuálnym lákadlom je, že už nielen pod strechou. Práve cez letné prázdniny sa diváci môžu pohodlne usadiť pod košatými korunami stromov v záhrade kaštieľa. Tak tomu bolo aj počas júlového rozprávania Richarda R. Senčeka o objavovaní Hodvábnej cesty v exotickom Uzbekistane.

„Ako sa ručne vyrába hodváb je pomerne dobre známe. Vzali nás na exkurziu do výrobne hodvábu, ktorú sme si mohli naozaj pekne a podrobne pozrieť. Zaujímavé bolo sledovať napríklad farbenie. Používajú prírodné farbivá a tie farby sú veľmi sýte. Také, že niekedy až režú oči. Jednotlivé vzory vyrábali trojakým spôsobom. Buď ich tkali, predkresľovali a následne farbili, alebo do hodvábu ručne naväzovali farebné nitky. Práve týmto posledným spôsobom sa vyrábali tie najdrahšie šatky či koberce. Samozrejme, ako správni obchodníci nás hneď po exkurzii zaviedli do svojej predajne, kde sme si všetky ich výrobky mohli kúpiť. Okrem ručnej výroby mali aj strojovú. Tam to vyzeralo tak, že stroje ukoristili snáď ešte Rusi v Nemecku v časoch druhej svetovej vojny. Aj to asi niekde v zberných surovinách, lebo už v tom čase mali stodvadsať – stotridsať rokov. Ale fungovali! Jednoducho, vedeli ich dať dokopy. Najúžasnejšie na tom bolo, že na nich pracovali prakticky len ženy. A tie s opravami nemali žiadny problém. Videli sme, že keď sa niečo pokazilo, s úplnou samozrejmosťou trebárs chytili konzolu, natiahli remeň a dali to do poriadku.“

Kto prišiel, počul a videl prednášku „Psy štekajú, ale karavána musí ísť ďalej“, neľutoval. A už teraz sa môže tešiť na ďalšiu, ktorá sa opäť uskutoční pod vysokou letnou oblohou. Siedmeho augusta sa do záhrady Tihányiovského kaštieľa prenesie kúsok magickej atmosféry „Čierneho kontinentu“ vďaka rozprávaniu Marcela Šurku o východoafrickej Keni.