Hodvábna cesta

17 novembra, 2020

Novinky

Územie Centrálnej Ázie je historicky jedinečné, pretože práve tu sa po celé stáročia odohrávali udalosti, ktoré zásadným spôsobom zmenili kolobeh svetových dejín a ovplyvňovali vývoj našej modernej civilizácie.

Stačí vysloviť tieto dve slová („HODVÁBNA CESTA“) a v mysli sa okamžite vynárajú obrazy o čarovnom Oriente, ktorý spájal svet Východu so Západom. Najdôležitejšia obchodná cesta na svete ukrýva príbehy stratené v zrnkách piesku na púšti a živé legendy ukryté v starých palácoch mocných chánov.

Svoju históriu začala písať v roku  pred naším letopočtom v starovekej Číne a pokračovala až do roku 1453, keď padol Konštantínopol do rúk Osmanov. Dobyli ho vďaka pušnému prachu, ktorý sa k nim dostal po Hodvábnej ceste až z Číny.

Viac ako 1400 rokov bola cesta zdrojom bohatstva a uvedomovali si to všetci – od Rimanov, moslimov, Mongolov, templárov, kresťanov či seldžuckých Turkov. Každý z obchodu profitoval a Centrálna Ázia zohrávala ústrednú úlohu. Slúžila ako prostredník medzi Indiou, Perziou, Afrikou, Čínou a Európou.

S čím sa obchodovalo?

Z Číny sem prichádzal hodváb, papier, pušný prach, čaj a porcelán, z Indie zase vzácne čierne korenie, slonovina, škorica, sladké drievko, klinčeky, zlato, bavlnené látky, z Perzie kone, zdobené sedlá, marhule, perzská literatúra a kaligrafické umenie.

Kadidlo zase prichádzalo až z ďalekého Ománu, kožušiny z Ruska, z Kazachstanu tulipány a jablká.

Svet viac ako 1 400 rokov využíval obchodný potenciál Hodvábnej cesty. Šírilo sa náboženstvo, najnovšie technológie, koreniny a rôzne miestne kultúrne tradície. Napríklad pitie čaju.

Azda najväčší dopad na západnú Európu mal vynález papiera. Bola to doslova revolúcia. Gutenberg vynájde kníhtlač a knihy sa zrazu šíria rýchlo medzi ľudí. A s nimi aj vzdelanie.

Zdroj: časopis GEO