Kartografia po kórejsky – vznik a vývoj
22 novembra, 2024
kartografia, Škola kartografie, Staré mapy, Zaujímavosti15. storočie bolo pre Kóreu obdobím významného pokroku v rôznych oblastiach, vrátane kartografie. Dynastia Čoson (1392–1897), ktorá vládla v tomto období, si uvedomovala dôležitosť presných máp pre správu krajiny, obchod a vojenské účely. Podporovala rozvoj kartografie ako strategického nástroja pre centralizované riadenie a rozvoj štátu.
Pokrok v kartografii
Vďaka technickým inováciám a rastúcemu záujmu o geografické poznatky vznikali presnejšie mapy. Dôležitú úlohu zohral kráľ Sedžong Veľký (vládol 1418–1450), ktorý podporoval vedecký výskum, vrátane zememeračstva a mapovania. Pod jeho vedením sa vytvárali mapy, ktoré spájali presnosť s umeleckou krásou. Na trón zasadol v mladom veku r. 1418 (9. septembra) a vládol až do svojej smrti. Obdobie jeho panovania sa označuje ako „zlatý vek“ v histórii Kórey. Bol progresívnym panovníkom, uskutočnil mnohé reformy, ktoré posunuli mladé kráľovstvo Čoson dopredu v oblasti ekonomiky, vedy, technológií, kultúry, umenia a spoločenského vývoja. Niekedy (hlavne v Kórei) je označovaný ako Sedžong Veľký.
Používané metódy
Kórejskí kartografi používali tradičné meracie techniky, ako napríklad meranie vzdialeností pomocou krokov (chodníková metóda) a základné astronomické pozorovania na určovanie zemepisnej šírky. Významnú úlohu zohrali aj vplyvy čínskej kartografie, konkrétne metódy odvodené z diela „Kniha o moriach“ (海圖, Haedo) od čínskeho kartografa Pej Süa. Celkovo v tomto období všetky existujúce mapy v širokom regióne boli sinocentrické – teda stredom všetkých máp ale aj celého sveta bola Čína.
Významná diela a osobnosti
Jedným z najvýznamnejších diel bola mapa „Kangnido“ (강리도, Kangnido), vytvorená v roku 1402. Táto mapa je jednou z najstarších dochovaných svetových máp východoázijského pôvodu a zahŕňa nielen Kóreu, ale aj Čínu, Japonsko a vzdialené oblasti Európy a Afriky. Kangnido bola odrazom medzinárodného obchodu a záujmu o globálne poznanie.
Medzi popredných kartografov patrili vedci spájaní s kráľovským dvorom, ktorí kombinovali vedomosti z geografie, astronómie a matematiky.
Dedičstvo kórejskej kartografie
Mapy z 15. storočia nielen dokumentovali geografiu Kórey, ale slúžili aj ako umelecké diela. Vďaka podpore dynastie Čoson si Kórea udržala významné miesto v dejinách ázijskej kartografie. Tieto mapy dnes slúžia ako zdroj poznania o kultúrnych a vedeckých úspechoch tejto éry.