Keď Vysoké Tatry boli uhorským Švajčiarskom

5 novembra, 2021

Turistika na Slovensku

Už v polovici 19. storočia sa najmä vo Vysokých Tatrách rozvíjali predovšetkým rozmanité zimné športy, no nechýbala ani exotika v podobe golfu.
Kedysi boli Vysoké Tatry významným kúpeľným a turistickým centrom Uhorska.

Určite poznáte hotel Grand v Starom Smokovci. Už od roku 1906 sa sánkárska a bobová dráha využívala pred týmto hotelom najprv privizórnym, neskôr mechanizovaným výťahom pre sane a boby. (ťahané v záprahu koní)
Centrom športového diania bolo dlho hlavné mesto a len postupne sa dostávalo aj do ďalších miest krajiny. Na šport sa v tejto dobe pozeralo ako na huncútstvo, ktorému sa venovala len vyššia spoločnosť.

Významným krokom pre rozvoj turistiky bolo vybudovanie Košicko-bohumínskej železnice v roku 1871. O dva roky neskôr bol zaožený Uhorský karpatský spolok (UKS). Táto organizácia sa zaslúžila o rozvoj tatranských osád, budovanie turistických chodníkov, výstavbu chát a v neposlednom rade propagáciu regiónu.

Medzi prvé organizačné zimné športy patrili korčuliarske spolky, sánkarské a lyžiarske spolky.
V roku 1904 bol založený Tatranský klub zimných športov a po ňom Uhorský skiklub v Tatranskej Polianke. Súťažilo sa v behu na lyžiach, skoku na lyžiach, krasojazde a jazde.

V roku 1905 sa ponuka športových aktivít rozšírila o skijöring (lyžiarska disciplína, v ktorej je lyžiar ťahaný). Upravila sa lesná hospodárska cesta a vybudovala sa v tom čase najdlhšia bobová dráha v Európe. 

V Tatranskej Lomnici založili aj členskú základňu ďalšej športovej aktivity – golfu. V roku 1909 vybudovali prvé deväťjamkové golfové ihrisko v Uhorsku.

V súčasnosti by si niektorí návštevníci horských stredísk nevedeli predstaviť dovolenku bez lyžovania, či rôznych atrakcií v zimnom období. Avšak ako ste sa dočítali v tomto článku, už v Uhorsku začali ľudia objavovať čaro zábavy, rekreačného vyžitia sa a hľadanie možností, ako sa zabaviť.

Mapy v rekreačných strediskách nájdete azda všade, či u nás na Slovensku, no aj v zahraničí. Maľovanú mapu s atrakciami či turistickú mapu turistických a cyklistických trás si môžete zakúpiť aj u nás v predajni (súčasť múzea).

Zdroj: Historická revue 7/2021 ročník XXXII