„Kto kráča energicky a vedomý si cieľa, ovláda svoj osud takmer úplne.“

30 septembra, 2020

Zaujímavosti

To je motto významného vojenského letca MIROSLAVA RASTISLAVA ŠTEFÁNIKA.

Narodil sa v Košariskách pri Brezovej pod Bradlom a vyštudoval astronómiu. Pôsobil vo Francúzsku a tak sa zaradil do parížskeho vedeckého sveta. Viedol výpravu na pozorovanie zatmenia Slnka v Strednej Ázii, sledoval prelet Halleyho kométy na Tahiti a pracoval v Ekvádore i na Galapágoch.

Po vypuknutí 1. svetovej vojny nastúpil do leteckej školy a získal diplom pilota. Ako podporučík slúžil v prieskumnej peruti MF 54. Ako jeden z prvých začal zavádzať meteorologickú službu. V roku 1915 mu bola ponúknutá práca veliteľa meteorologickej služby francúzskej armády, ktorú avšak odmietol. Požiadal o preloženie do Srbska. Pri evakuácii z letiska v Niši havaroval a ochorel. Po preliečení sa vrátil k lietaniu a zhadzoval letáky na fronte. Určené boli najmä Slovákom a Čechom, keďže vojnu nevnímal len ako vojak a letec, ale aj národovec a štátnik.

Vo Francúzsku prispel k vzniku Československej národnej rady, v Taliansku získal vojenské a politické kruhy pre myšlienku štátu Čechov a Slovákov. V Rusku už ako generál pomáhal československým légiám.

Po skončení vojny sa vrátil do Paríža a pôsobil na mierovej konferencii. Pracoval na budovaní československého letectva, školstva a vedy.

Po dhých rokoch chcel v roku 1919 pozrieť Slovensko. Odštartoval s talianskymi letcami z letiska Campoformido pri Udine v Taliansku do Bratislavy. Avšak ich lietadlo sa krátko pred pristátím z neznámych príčin zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji.

V roku 1926 sa objavil Štefánikov portrét na prvej papierovej dvadsaťkorunovej bankovke z novo vydanej série.

Pri príležitosti 140. výročia Milana Rastislava Štefánika vydala Národná Pokladnica medenú repliku tejto prvej bankovky, ktorá sa dá zakúpiť aj za symbolickú cenu ako pamiatka a spomienka na tak významnú a slávnu osobnosť akou je ŠTEFÁNIK.

30. 09. 2009 sa historicky prvou pilotkou ozbrojených síl SR po slávnostnom vyradení piatich úspešných absolventov odborného kurzu liptovskomikulášskej Akadémie ozbrojených síl generála M.R. Štefánika oficiálne stala Miriama Štefaničová.