Mapy sveta v štatistikách

15 októbra, 2020

Zaujímavosti

OBYVATEĽSTVO

Prvenstvo v počte obyvateľstva na východnej pologuli Čína s počtom obyvateľov vyše 1,3 miliardy. Hneď vedľa nej sa nachádza India, ktorá je druhou najľudnatejšou krajinou sveta.

WEBOVÉ PREHLIADAČE

Medzi najrozšírenejšie webové prehliadače vo svete patrí Internet Explorer a Google Chrome. Na Slovensku, ako aj u našich českých susedov, má však prvenstvo Google Chrome.

NAJPOPULÁRNEJŠIE ŠPORTY

Medzi divácky najpopulárnejšie športy patrí futbal a po ňom hneď hokej. Zdá sa, že skoro celá Európa, Ázia, Afrika, a Južná Amerika obľubuje futbal.

PRIEMERNÉ IQ

Spomedzi našich susedov majú najvyššie IQ Rakúšania. Obyvatelia Slovenska, Česka, Poľska Maďarska a Ukrajiny majú IQ tesne pod 100. Najvyššie majú údajne v Číne, Nórsku a v niektorých oblastiach Severnej Ameriky.

PRIEMERNÝ VEK

Až 45 rokov sa v priemere dožívajú Nemci, Fíni a Švédi. Naopak, africké štáty a Madagaskar patria medzi tie krajiny, kde priemerný vek obyvateľov nepresiahne 20 rokov. Na Slovensku sa obyvatelia dožívajú vyše 37 rokov.

ŠŤASTIE ĽUDÍ

Najšťastnejší ľudia sú v Severnej Amerike (Kanade, USA), Austrálii a naopak tí najmenej šťastní v niektorých oblastiach Afriky, Číne, Indii.

INDEX, KDE JE NAJLEPŠIE SA NARODIŤ

Grónsko, USA, Kanada, Austrália, Škandinávia, Veľká Británia, Nemecko sú krajiny, kde sa vraj oplatí najlepšie žiť. Rusko, Kazachstan, Ukrajina, Angola, Nigéria sa považujú za krajiny, ktoré sú na tom najhoršie.

 NAJDLHŠIA CESTA LOĎOU

Aj keď to na prvý pohľad nevyzerá, na mape nie je žiadna sínusoida ale rovná priamka. Stačí si predstaviť mapu ako zemeguľu. Ak máte problém s predstavivosťou, pozrite sa na glóbus alebo hociaký iný guľatý (mierne sploštený) predmet.

POPULÁCIA AUSTRÁLIE

2% Austrálskej populácie žije vo vyznačenom regióne.