Múzeum na Minimaratón

18 septembra, 2018

Novinky

V sobotu ráno 1. septembra sa v parku Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici zišli organizátori banskobystrického maratónu, aby pripravili krásne bežecké podujatie aj pre najmenších bežcov Minimaratón. Okrem bežeckých súťaží mali deti možnosť zmerať si svoje sily pri aktivitách, ktoré pre ne pripravili športové kluby z Banskej Bystrice. Rovnako tak sme tam nechýbali ani my zo Slovenského múzea máp.

Ako jeden zo sponzorov tohto podujatia sme dostali možnosť prezentovať svoju prácu a aj touto cestou trochu spropagovať mapy a kartografiu – veď každý bežec potrebuje vedieť kadiaľ pobeží. Od skorého rána sa všetko chystalo, aby o deviatej pri príchode prvých detí, bolo všetko tak, ako má. Deti si ale zrejme privstali a prvé sa pri dráhe objavili už okolo pol deviatej. Opatrne a zvedavo nakúkali do stánkov, až kým sa nedostali ku nám. Možnosť namaľovať si svoju vlastnú mapu – alebo vymaľovať si už vopred nachystanú – deti zaujala.

Postupne ich prichádzalo viac a viac a čoskoro sa v stánku rozliehal veselý detský džavot. Všetci pekne disciplinovane čakali, kedy sa uvoľnia voľnoosky – keďže ide o exponáty z múzea, mohli sme použiť iba dva kusy, alebo farbičky. Stojac okolo celého stola sa vždy zmestilo ešte o jedno dieťa naviac. Potešila nás aj prítomnosť Mateja Thóta, ktorý prišiel aj so synom podporiť toto úspešné podujatie.

Pred dvanástou sa deti začali pomaly rozchádzať. Každé odchádzalo s úsmevom, zaslúženou medailou a aj malou odmenou od nás. Spolu 600 detí, ktoré sa postavili na štart, vynikajúci organizátori a v neposlednom rade aj rodičia vytvorili príjemné dopoludnie plné pohybu, smiechu a radosti. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník.