Pozrite si záverečnú časť videoprehliadky Slovenského múzea máp

6 apríla, 2020

Novinky

Viete, čo je teodolit? V minulosti slúžil na meranie prevýšenia terénu. Viac informácií o tomto zariadení , ako aj to, aké technológie využívame  v 21. storočí na meranie vzdialenosti zeme, sa dozviete v poslednom diele nášho online sprievodcu. V záverečnej časti našej štvordielnej videoprehliadky  získate informácie aj o našom unikáte , ktorým je virtuálny model pieskovej krajiny s rozšírenou realitou. Podobné prototypy využívajú dnes aj vodohospodári v zahraničí.

„Náš model názorne ukazuje, ako fungujú vrstevnice v teréne. Na ukážku využívame moderné digitálne technológie. Po skončení korona epidémie vás preto srdečne pozývame do Slovenského múzea máp aj na osobnú návštevu, aby ste si na vlastnej koži vyskúšali, ako sa z piesku použitím lopatiek vytvorí krajina. Postupne za pomoci laserového snímača okamžite uvidíte jej farebné rozlíšenie podľa línií vrstevníc. Model dokáže hravou formou nasimulovať aj dážď . Vytvoriť si môžete dokonca i prívalovú vlnu . Následne zistíte aj to, ako voda dokáže zmeniť krajinu. Tešíme sa na Vašu online i osobnú návštevu. Možno sa Vám pošťastí stretnúť aj ducha múzea  menom Olívia ,“ aj touto formou Vás k sledovaniu štvrtej časti online prehliadky múzea a následne na osobnú návštevu pozýva Milan Paprčka, majiteľ a riaditeľ vydavateľstva turistických a maľovaných máp a fotografických publikácií o Slovensku a Českej republike a riaditeľ Slovenského múzea máp v Kynceľovej. 

Slovenské múzeum máp vzniklo v roku 2018. Napriek svojím neveľkým fyzickým rozmerom je inštitúciou nadregionálneho významu. Netradičnú  popularizačno-vzdelávaciu aj kultúrno-technickú atrakciu nájdete v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici. Spravuje ho spoločnosť CBS spol. sr.o. Návštevníkov upúta informáciami bohatými nielen na  minulosť a výnimočnosť kartografie, ale aj tradičnými i modernými postupmi a technológiami, ktorými sa mapy vytvárajú. Ojedinelá inštitúcia bola založená na princípoch svetového trendu obohacovania zážitkov pre návštevníkov cez interaktivitu, výdobytky špičkových technológií a moderné princípy vzdelávania.

V roku 2018 sa stalo prvým miestom na Slovensku, kde ste sa mohli stretnúť s tzv. Pieskovým modelom krajiny s rozšírenou realitou (angl. Augmented Reality Sandbox), ktorý je zážitkovou vzdelávacou pomôckou, využívajúcou najmodernejšie digitálne technológie.

Štvrtú časť videoprehliadky Slovenského múzea máp nájdete tu.

Všetky štyri diely online sprievodcu si môžete pozrieť na našom youtube kanáli.

Tlačová správa o spustení videoprehliadok v Slovenskom múzeu máp