Spoznajte podzemie prstom po mape

18 apríla, 2023

Novinky

Zo vzduchu sa tentokrát presunieme do podzemia. V marci sme ukončili v poradí druhú tematickú výstavu zameranú na letecké mapy a od 11. apríla sme pre návštevníkov sprístupnili zaujímavé kartografické diela podzemných priestorov a mnoho zaujímavých predmetov týkajúcich sa baníctva a jaskyniarstva,“ hovorí kurátorka múzea.

Najnebezpečnejšie mapovanie

Pri mapovaní a tvorbe rôznych tematických máp sa rozprávame o povrchových mapách, ktoré svojím spôsobom vznikajú s pomocou dnešnej technológie jednoducho. Pokiaľ sa ale presunieme do podzemia, práca jaskyniarov a baníkov patrí medzi najnebezpečnejšie povolania. Čo sa týka tvorby mapy, je vo viacerých smeroch nebezpečné. „Medzi najväčšie riziká patrí už len to, že ste pod zemou, kde by človek z dlhodobého hľadiska neprežil. Pri prieskume jaskynných priestorov hrozí nebezpečie zatopenia úzkeho priestoru či sifónu, alebo nedostatok kyslíka spôsobuje udusenie. Pri takejto práci musí byť speleológ dobre vybavený a musí mať dostatok skúseností, aby vedel správne konať v života ohrozujúcej situácii,“ hovorí speleológ zo Správy slovenských jaskýň.

Počas prehliadky múzea sa dozviete aj to, ako sa jaskyne mapovali v minulosti a ako sa tvoria mapy jaskýň v dnešnej dobe.

Banícka uniforma musí mať 29 gombíkov

Počas výstavy majú možnosť návštevníci nahliadnuť aj do tajov baníctva. Výnimočné mapové diela ukážu naše nerastné bohatstvo, ktoré avšak nevyužívame do takej miery, ako by sme mohli. Výnimočnosťou sú aj banícke predmety a príslušenstvo baníkov, ktoré nesmelo v 80. tych rokoch 20. storočia chýbať. „Múzeum máp má obľubu u školských exkurzií, ale aj u individuálnych návštevníkoch. Typické je najmä pre svoju interaktivitu a možnosť zábavným spôsobom pochopiť kartografiu a geografiu. Preto sme aj počas práve prebiehajúcej tematickej výstavy ponechali interaktívnosť, kedy si návštevníci môžu rôzne vystavené predmety aj vyskúšať či chytiť do ruky. Ozvláštnením výstavy je aj malá zbierka hornín a minerálov pochádzajúcich najmä zo stredného Slovenska. Síce v malom priestore, avšak s mnohými novými informáciami a zaujímavosťami môžete odísť aj vy, ak nás prídete navštíviť. Výstava trvá do 30. júna,“ uzatvára kurátorka múzea.

Táto výstava je zaujímavou príležitosťou pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o to, čo je pod našimi nohami a chcú sa dozvedieť niečo nové. Nezmeškajte túto jedinečnú príležitosť a navštívte Slovenské múzeum máp ešte tento mesiac.

Tešíme sa na vašu návštevu. Výstava trvá od 11. apríla do 30. júna.