Toto na turistike musíš mať

20 júna, 2023

Novinky, Turistika na Slovensku, Zaujímavosti

Leto je tu a možnosti kam vyraziť na výlet s deťmi či turistikovať s kamošmi je mnoho. Jeden typ na výlet by sme pre turistov mali, a to je návšteva Slovenského múzea máp. Súčasťou múzea je aj podniková predajňa CBS vydavateľstva a vydavateľstva VKÚ Harmanec, kde nájdete to najdôležitejšie, čo by na turistike nemalo chýbať. MAPU.
Všetky aktualizované mapové listy turistických máp nájdete za bezkonkurenčné ceny práve u nás. Avšak ak ste sa rozhodli absolvovať turistiku po celom Slovensku, Turistický atlas Slovenska by mal byť pre vás najzákladnejšia výbava.

Prvé vydanie Turistického atlasu Slovenska vzniklo v roku 2005 ešte v Harmanci. Kartografická výroba legendárnych turistických máp bola na vzdory nepriaznivej ekonomickej situácie a ukončeniu činnosti výroby máp až do roku 2017 značne utlmená. Súhrnným dielom je aktualizované druhé vydanie Turistického atlasu Slovenska po prvýkrát aj v anglickom jazyku. „Návštevníci, zákazníci či moji známy sa dlho pýtali na to, kedy bude druhé vydanie turistického atlasu. Po takmer štyroch rokoch veľmi intenzívnej aktualizácie celého Slovenska sme sa ho teda rozhodli vydať. Je to zavŕšenie ohromnej produkcie veľkého tímu ľudí,“ hovorí vydavateľ máp a riaditeľ Slovenského múzea máp, Milan Paprčka.

Ako povedala media manažérka a kurátorka Slovenského múzea máp Andrea Farkašová, v nadchádzajúcom období sa domáci turizmus značne rozvíja a mnoho Slovákov bude spoznávať čaro našej malej-veľkej krajiny. „Turistický atlas Slovenska napomôže mnohým pre rýchlejšie a presnejšie plánovanie výletov. To, že je atlas aj v anglickom jazyku, je obrovské plus. Tak si ho môže zaobstarať aj zahraničný návštevník, pomocou ktorého bude spoznávať naše dychberúce Slovensko.“

Oproti prvému vydaniu atlasu je vylepšená orientácia na jednotlivých stránkach. Prekryvy mapových listov sú spracované tak, aby sa z celého atlasu dalo poskladať nielen niekoľko priľahlých strán, ale i jedna celistvá mapa, tzv. bezošvá mapa.

„V úvode nájdete zaujímavosti o daných regiónoch Slovenska a prehľad diaľkových medzinárodných turistických trás prechádzajúcich cez územie Slovenska. Novinkou je vyznačenie pútnických ciest, ako Svätojakubská cesta, Cyrilometodská cesta a Mariánska cesta,“ spresňuje redaktor a jeden z autorov fotografií Bohuš Schwarzbacher.

Keď bude chcieť ísť turista do terénu, samozrejme nemusí celý atlas brať so sebou. Atlas pozostáva zo samostatne vyberateľných listov, ku ktorým je určené plastové púzdro so šnúrkou.

Aktualizácia územia Slovenska je neustálym procesom, ktorý pokračuje ďalej. Turisti si preto budú môcť v budúcnosti dokupovať aj aktualizované, stratené, alebo zničené listy svojho turistického atlasu. Tým ho stále budú mať aktuálny. O papierové mapy je aj v dobe GPS navigácií a turistických aplikácií veľký záujem. Na samotné naplánovanie túry sú prehľadnejšie, nevybijú sa im baterky a nestratia nikdy signál,s úsmevom dodáva Milan Paprčka.