Už len mesiac…

24 februára, 2023

Novinky

Drahí sledovatelia,

dávame do povedomia, že špecializovaná tematická výstava LETECKÝCH MÁP trvá už len do 23. marca. Pokiaľ nás chcete navštíviť, rezervujte si termín návštevy v expozícii.

Na čo sa môžete tešiť?

-historické vojenské letecké mapy,

-súčasné orientačné letecké mapy vydávané TOPÚ Banská Bystrica,

-plánovaice a navigačné mapy Európy i sveta,

-špeciálny aeroatlas, ktorý nájdete len v našom múzeu,

-ukážeme vám koľko máp potrebujú piloti pri vzlete či prílete z letiska M.R. Štefánika v Bratislave,

-na vlastné oči uvidíte najväčšiu edíciu leteckých kníh na svete,

-máte možnosť zalietať si s novahmi pevne na zemi.

Pikošky – najnebezpečnejšie letiská na svete:

Courchevel, Francúzsko

Azda najnebezpečnejšie letisko Európy postavili v srdci Francúzskych Álp. Leží v nadmorskej výške 2008 m n. m. uprostred mohutných štítov a letisková dráha meria len 525 metrov. Lietať sem preto môžu len naozaj skúsení piloti, aj to len v prípade priaznivých poveternostných podmienok. V hmle, daždi a snehu sa totiž nemôžu spoľahnúť na žiadnu technickú pomoc.

Gibraltár, Španielsko

Nedostatku priestoru čelí aj Gibraltár, kde však tento problém vyriešili veľmi originálne. Letiskovú dráhu potiahli do mora a navyše pretína jednu z hlavných ciest Winston Churchill Avenue. Vždy keď lietadlo pristáva alebo odlieta, autá zastavia semafory.

Ice Runway, Antarktída

Ľadový ranvej, tak sa nazýva hlavná letisková dráha na Antarktíde, ktorá je vytvorená na pevnom ľade. Každý rok na ňu mieri niekoľko lietadiel s vedcami a zásobami, niektoré z nich však musia napokon pristáť na inom mieste, keďže by ich ľad s hrúbkou 2 metre nemusel udržať.

Kansai, Japonsko

V Japonsku dokonca umiestnili na more celé letisko. Keďže sa v meste Osaka ani jeho okolí nenachádzala dostatočne veľká plocha, vybudovali dráhy tri kilometre od pobrežia. Umelý ostrov s ním spája most pre automobily a vlaky a na pevninu pasažierov prepravujú aj lode.

Letisko Cristiana Ronalda na Madeire, Portugalsko

Madeira Airport, alebo tiež Funchal Airport meralo v roku 1964 pri svojom otvorení 1600 metrov. O trinásť rokov neskôr však na ňom došlo k tragickej nehode, keď lietadlo so 164 pasažiermi nestihlo zabrzdiť a zrútilo sa zo 40-metrového útesu. Letiskovú dráhu preto predĺžili jediným možným smerom a zadná časť ranveja tak dnes spočíva na obrovských pilieroch v mori.