Viete čo sú HAPTICKÉ MAPY?

5 mája, 2022

Zaujímavosti

Český mapový portál Mapy.cz sprístupnil mapu Slovenskej republiky pre nevidiacich. Takzvané haptické mapy sú výsledkom unikátnej technológie.

Tá generuje podklady pre hmatové mapy na základe máp vizuálnych. Mapový portál Mapy.cz na nej spolupracuje s univerzitnými strediskami ELSA Českého vysokého učenia technického v Prahe a Teiresiás Masarykovej univerzity.

Haptická mapa Slovenska je k dispozícii v mierke približne 1:1200, čo je rovnako, ako mapa Českej republiky. Tá bola, podľa údajov, ktoré portál Mapy.cz prezentoval, za posledný rok zobrazená takmer 360-tisíckrát. Denne ju pritom navštívilo priemerne 868 ľudí.

Haptická, teda hmatová (reliéfna) mapa Slovenskej republiky pre nevidiacich je verejne k dispozícii cez počítač v ponuke mapových vrstiev. Jednotlivé listy mapy pre tlač vo formáte A4 zobrazujú územie s veľkosťou 250 x 350 metra.

Takto jednoducho dostupné haptické mapy štátov sú svetovým unikátom. Nevidiacim ľuďom môžeme v podstate v priebehu niekoľkých minút vytlačiť hmatateľný reliéf ľubovoľného územia Českej republiky a Slovenska,“ uviedol Radek Seifert, koordinátor služieb strediska ELSA.

Ako ukázali štatistiky z Českej republiky, výsledky ktorých sme vyššie uviedli, záujem o haptické mapy je a postupne rastie. Preto došlo k sprístupneniu týchto máp zobrazujúcich územie Slovenska.

Haptické mapy pre nevidiacich vám vytlačia v centrách ELSA a Teiresiás. Stačí, aby ste si vybrali oblasť, ktorú potrebujete vytlačiť a požiadať o ňu v centre osobne alebo e-mailom na stredisko@elsa.cvut.cz či teiresias@muni.cz.

Kto má skúsenosť s ťažko zrakovo hendikepovaným človekom, či už osobne, prostredníctvom rodiny alebo známych vie, aký neľahký údel títo ľudia majú. Preto je každá pomoc, uľahčujúca „zrakáčom“ ich život, vítaná.

Ako sa vyrábajú haptické mapy si môžete pozrieť aj v tomto krátkom videu: