Výstavy
Slovenskí kartografi v Uhorsku

Výstava Slovenskí kartografi v Uhorsku odhaľuje fascinujúci svet historickej kartografie prostredníctvom originálnych mapových diel našich významných slovenských kartografov.
Návštevníci majú možnosť obdivovať jedinečné a skutočné originály máp, ktoré dokumentujú bohatú históriu a kartografické dedičstvo našej krajiny. Medzi vystavenými exponátmi sa nachádzajú originály máp, ako napríklad ikonická Generálna mapa kráľovstva uhorského z roku 1806 od Jána Lipského, rodáka zo Sedličnej pri Trenčíne.

Táto pozostáva z dvanástich precízne kolorovaných listov, ktorej vystavenie sa nám podarilo predĺžiť aj na tento rok, aby ste ju mohli vidieť v plnej kráse. Na výstave je možné vidieť aj zriedkavú kópiu tejto mapy od Edmunda von Zuccheriho, vydanú vo Viedni v roku 1851.
Nechýbajú ani originály výtlačkov diel Samuela Mikovíniho, považovaného za zakladateľa modernej kartografie. Jeho detailné mapy stolíc- liptovskej, bratislavskej, turčianskej, zvolenskej a novohradskej- z polovice 18. storočia demonštrujú jeho majstrovstvo v kombinovaní technickej presnosti a estetickej hodnoty. Ďalšou unikátnou súčasťou výstavy je Mapa Gemerskej stolice a jaskynného systému Aggtelek od Ladislava Bohuslava Bartolomeidesa, vytvorená v Levoči v rokoch 1806 až 1808.

Ako odkaz na Mikovíniho banskú inžiniersku kariéru bola do výstavy zaradená aj prehľadná povrchová mapa banskoštiavnického rudného revíru od Matthiasa Zispera z roku 1747, ktorá odhaľuje spojenie kartografie s baníckou tradíciou územia Slovenska.
Záver výstavy dopĺňajú litografické mapy hornouhorských žúp z prelomu 19. a 20. storočia, ktoré vytvoril Ignác Háček, čím zachytil detailné administratívne členenie územia dnešného Slovenska v období Rakúsko- Uhorska. Tieto malebné, bohato ilustrované mapy svojho času slúžili ako učebná pomôcka na školách.
Repliky historických máp si môžete zakúpiť aj v našom e- shope:
https://www.carovne-slovensko.sk/stare-historicke-mapy
Slovenské národné povstanie na mapách
Objavte historické súvislosti Slovenského národného povstania prostredníctvom unikátnej výstavy SNP na mapách. Dozviete sa, prečo povstanie vzniklo, aké strategické boje prebiehali počas neho a ako vyzeralo územie Slovenska v tomto turbulentnom období.
Súčasťou expozície sú mapy zachytávajúce kľúčové boje napríklad pri Strečne či Starej Kremničke. Vizuálne materiály vám umožnia lepšie pochopiť pohyb vojsk a význam jednotlivých lokalít.
Výstava je pre verejnosť dostupná do konca júna 2025.
