Zachytenie mesta Liptovský Mikuláš na starých mapách: Rozdiely medzi kartografmi Samuelom Mikovíniom a Demeterom Görögom

30 apríla, 2024

Uncategorized

Liptovský Mikuláš, historické mesto na Slovensku, bolo v priebehu storočí zachytené na rade máp. Dve významné mapy, ktoré dokumentujú mesto, pochádzajú z rokov 1736 a 1811. Tieto mapy vytvorili významní kartografi tej doby, Samuel Mikovíni a Demeter Görög. Každý z týchto kartografov pristupoval k mapovaniu s odlišnou metodológiou a technikou, čo sa odráža v charaktere a detailnosti ich diel.

Samuel Mikovíni a mapa z roku 1736

Samuel Mikovíni, významný slovenský kartograf, matematik a inžinier, bol jedným z priekopníkov v oblasti geodézie a kartografie na území dnešného Slovenska. Jeho mapa Liptovského Mikuláša z roku 1736 je významná svojou presnosťou a detailnosťou. Mikovíni využíval pri tvorbe svojich máp pokročilé geodetické metódy svojej doby, čo mu umožnilo zaznamenať geografické a topografické charakteristiky s vysokou mierou presnosti. Mapa obsahuje nielen základný plán mesta, ale tiež podrobné znázornenie budov, ciest a prírodných prvkov. Mikovíniho prístup bol silne ovplyvnený potrebou exaktnosti a systematického spracovania informácií, čo je na mape jasne patrné.

Demeter Görög a mapa z roku 1811

Na druhej strane spektra stojí Demeter Görög, jehož mapa Liptovského Mikuláša z roku 1811 predstavuje mesto v inom svetle. Görög, hoci menej známy než Mikovíni, priniesol do mapovania nové techniky, ktoré reflektovali zmeny v kartografii, ktoré nastali na konci 18. storočia. Jeho mapa je viac orientovaná na estetické zobrazenie, kde okrem presnosti klade dôraz aj na vizuálnu príťažlivosť. Görög často vkladal do svojich máp dekoratívne prvky, ako sú ilustrácie mestských brán alebo významných budov, čo malo za cieľ nielen informovať, ale aj potešiť oko pozorovateľa.

Porovnanie a hodnotenie

Porovnávame-li obe mapy, je zrejmé, že každá z nich odráža rozdielne kartografické prístupy a techniky svojej doby. Zatiaľ čo Mikovíniho mapa je príkladom vedeckého a technického prístupu k mapovaniu, Görögova práca ukazuje posun k viac umeleckému a esteticky orientovanému zobrazeniu geografických informácií. Obe mapy sú cenné pre historický výskum, keďže poskytujú unikátne pohľady na urbanistický vývoj Liptovského Mikuláša a jeho okolia v rôznych historických obdobiach.

Význam týchto máp spočíva nielen v ich estetickej a informačnej hodnote, ale aj v ich schopnosti poukázať na technologický a metodologický vývoj v oblasti kartografie. Štúdium týchto diel nám umožňuje lepšie pochopiť, ako sa metódy mapovania vyvíjali a ako boli tieto metódy aplikované na konkrétne geografické a historické kontexty.

A ako by sme vedeli porovnať dnešní Liptovský Mikuláš s 19. storočím? Jednoducho, pomocou porovnávacej mapy od VKÚ Harmanca. Sleduj nižšie.