Znovuzrodenie VKÚ

28 marca, 2021

Zaujímavosti

Po zmene majiteľa sa kartografická výroba VKÚ presťahovala do obce Kynceľová na východnom okraji Banskej Bystrice, kde má spoločné sídlo s materskou firmou. Skúsený, ekonomický silný vydavateľ a najväčší európsky producent ručne maľovaných máp rýchlo začal s obnovou a aktualizáciou legendárnej série turistických máp Slovenska.

Dovtedy utlmená kartografická výroba sa v roku 2017 opäť naplno rozbehla. VKÚ pri nej využíva tradičnú úzku spoluprácu s Klubom slovenských turistov a staronové partnerstvo so Slovenským cykloklubom. Produkty VKÚ napĺňajú víziu vydavateľa „Pomáhať cestovnému ruchu rásť“.

Od roku 2018 sa na kartografickej produkcii VKÚ, Harmanec podieľa vyše 50 pracovníkov. Kľúčoví odborníci súčasnej firmy sú bývalými zamestnancami Vojenského kartografického ústavu, v ktorom strávili desiatky rokov. Výroba nových máp je teda v rukách špičkových kartografov, redaktorov a manažérov. Vzkriesiť slávnu značku a priviesť ju k postaveniu, ktoré jej v minulosti patrilo, je pre nich mimoriadne silnou motiváciou a hnacou energiou.

Najlepšou vizitkou ich práce je, že každý mesiac roku 70. výročia vzniku Vojenského kartografického ústavu sa do rúk turistov dostáva najmenej jedna úplne aktualizovaná turistická a cyklistická mapa so známym logom VKÚ, Harmanec na titulnej strane.

Popri produkcii spoločnosť nezabúda ani na sociálnu zodpovednosť voči svojmu okoliu. Všetky produkty sú tlačené na papieri s ekologickým certifikátom FSC, ktorý zaručuje pôvod z veľmi šetrného lesného hospodárstva, ktoré neničí životné prostredie. Pre spoločnosť, hlavne pre deti, sa podarilo v priestoroch firmy sprístupniť Slovenské múzeum máp, ktoré interaktívnym spôsobom približuje výrobu máp v minulosti a dnes. Celý tím VKÚ vidí svoju budúcnosť veľmi pozitívne, tak im držme palce.